Opera Mini 7.5.3 - Recenzja [ANDROID]

Opera Mini 7.5.3, producent: Opera Software ASA, Android, cena: darmowe

Opera Mini to bardzo popularna, lekka przeglądarka na telefony komórkowe. Dostępna na niemal wszystkich istniejących platformach, ja dziś skupię się jednak na wersji napisanej pod wnętrzności Androida. Będzie to pierwsza z kilku aplikacji tego typu, które to w najbliższym czasie omówimy na łamach Stacji Sto Słów - każdy będzie mógł wybrać sobie tę najbardziej mu odpowiadającą pod względem wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalności.
 
Z założenia Opera Mini, na co wskazuje drugi człon jej nazwy, ma za zadanie jak najbardziej zmniejszyć pobór danych podczas ładowania stron internetowych, co siłą rzeczy będzie mieć wpływ na koszty ich przeglądania. I cóż, nie da się ukryć, że radzi sobie w tym aspekcie bardzo dobrze. Efekty kompresji możemy śledzić w zakładce Pomoc, gdzie znajduje się opcja Przesłane Dane. W moim przypadku - na dzień dzisiejszy - zamiast 34 MB, Opera Mini pobrała z mojego pakietu tylko 9.5 MB.

Wszystko pięknie, ale oczywiście całość odbywa się pewnymi kosztami, czy raczej ograniczeniami. Opera, jako że jest mini, ma pewne braki - nie odtwarza plików Flash, a nawet animowanych GIF-ów, posiada poza tym znacznie mniej opcji dostępnych pod adresem "opera:config" od wersji Mobile. Nie możemy więc zdefiniować na przykład dokładnej wielkości czcionki, co akurat jest istotne, gdyż wybór, jaki daje nam aplikacja nie jest zbyt trafiony - średnia czcionka jest za mała, a duża za duża... 
Brak też możliwości wyłączenia automatycznego zoomu grafik, przez co są sztucznie powiększane i rozmyte, co mnie osobiście nie odpowiada. Bywają także problemy z prawidłowym odczytem CSS. 

Te minusy wynagradzają nam jednak prędkość przeglądarki, jej lekkość, możliwość synchronizacji zakładek i prosty menadżer ich zapamiętywania. Dla mniej wymagających w sam raz. 

Ocena: 7+/10

Karolina Lisiecka 

Komentarze

  1. ma lepszą ocenę w sklepie Google play niż chrome ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz