środa, 22 stycznia 2014

Rectify - Sezon 1 (2013) [Recenzja]

Rectify, seria, twórca: Ray McKinnon, 6 odcinków

Krótki (sześcioodcinkowy) serial opowiadający historię Daniela Holdena, który po kilkunastu latach spędzonych w celi śmierci zostaje uniewinniony dzięki badaniom DNA. Czy słusznie?

To już musi osądzić widz, gdyż pierwszy sezon nie daje żadnych jednoznacznych odpowiedzi (spoiler?/RePeG). Stworzony przez Ray'a Mckinnona (znanego przede wszystkim ze strony aktorskiej) dla stacji Sundance Channel serial dramatyczny to produkcja niepozbawiona rozmaitych usterek i zgrzytów, jednak w ogólnym rozrachunku wypada bardzo pozytywnie i warto poświęcić jej tych kilka godzin. Po pierwszym, dosyć przeciętnym odcinku, stałem już na granicy odpuszczenia sobie dalszego seansu, na szczęście już od drugiego epizodu wszystko nabiera odpowiednich kształtów i - co najistotniejsze - zaczyna mocno wciągać. Rectify jest serialem o spokojnej naturze. Leniwe tempo, skupienie się na relacjach międzyludzkich; momentami (zwłaszcza we wspomnianym pierwszym odcinku) daje to wręcz wrażenie uczestniczenia w sztuce teatralnej, jednak od czasu do czasu trafiamy na nieco mocniejsze akcenty i fabularne zwroty. 


Aktorsko bez zarzutu, Aden Young w roli głównej spisuje się wzorowo, a i reszta obsady niewiele mu ustępuje. Wystawienie końcowej noty sprawia mi nielichy problem. Całość wypada odrobinę nierówno. Jeden odcinek potrafił dosłownie przykleić mnie do ekranu, kolejny zaś oglądałem powstrzymując ziewanie. Mimo tego, warto zobaczyć. Zostaje w głowie jeszcze na trochę po seansie. Sundance Channel zamówiło już drugi sezon, mający składać się z dziesięciu epizodów.


Piotr Wysocki

4 komentarze:

 1. Kolejny ciekawy serial... mam ostatnio tak mało czasu, że ubolewam nad tym niemiernie, bo i książki i seriale na bok. Czy widziałeś "Young Doctor's Notebook"? Fajny i na razie tylko 4 odcinki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie. Jeszcze, bo mam go na swojej liście. Ostatnio właśnie chętniej sięgam po te krótsze serie. Czas na seans mam ograniczony, przez co te 20 odcinkowe sezony seriali oglądam grubo ponad miesiąc ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Powoli wkręcam się w seriale, tylko pojęcia nie mam skąd brać na nie czas. :(
  O tym nawet nie słyszałam, a tematyka mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń