sobota, 1 maja 2021

Jaki smartfon wybrać - poradnik zakupowy

Czyli na bieżąco aktualizowany poradnik na temat elementów smartfona, na które warto zwracać uwagę przy wyborze nowego telefonu.

  • 1. Ilość pamięci RAM
Aktualnie spotykamy modele telefonów wyposażone od 2GB RAM, aż po 12GB i więcej. W chwili pisania tych słów według mnie sprawa wygląda następująco i zapewne wiele nie zmieni się już do końca obecnego roku. 2GB RAM - absolutne minimum. Jeśli szukasz urządzenia do dzwonienia i przeglądania stron, ostatecznie taka ilość pamięci się sprawdzi, choć o komforcie i pozostałych funkcjach (gry, wymagające aplikacje) lepiej zapomnieć. 3GB RAM - wciąż zbyt mała ilość pamięci, pozwala co prawda na bezprobloemowe surfowanie po sieci i zabawę, ale wielosesja jest ograniczona, a RAM dość łatwo zapchać. 4GB RAM - pograsz w gry, pośmigasz po sieci i wykonasz wszystkie potrzebne czynności bez problemów, jedynie wielosesja może zamykać programy, taka ilość pamięci nie jest perspektywiczna, ale wystarczająca dla przeciętnego użytkownika. 6GB RAM - komfortowe rozwiązanie, RAM ciężko zapchać, nie zabraknie go w żadnej grze, a w tle może działać wiele aplikacji 8GB RAM - przyszłościowa ilość, za rok wciąż nie będzie to mało, pamięci zawsze mamy w zapasie, nawet gdy uruchomimy sporo wymagających aplikacji. 10-12-16GB RAM - ilość, która obecnie nie jest do zapełnienia, telefon taki może spokojnie posłużyć nam na lata.
  • 2. Pamięć wewnętrzna
Tu musimy przede wszystkim brać pod uwagę to, że system i preinstalowane aplikacje (m.in.) część przestrzeni zabierają już na start, więc nigdy nie otrzymamy dokładnie tyle GB ile na pudełku obiecuje producent. 16GB pamięci - zdecydowanie za mało na rok 2021. Nawet jeśli nie wymagamy zbyt wiele od telefonu, rzeczywista ilość przestrzeni do zapełnienia wyniesie około 10GB, co przy rozmiarach zdjęć, plików video i aplikacji spowoduje szybki komunikat o braku MB. 32GB pamięci - rozsądne minimum dla osób, które telefonu nie używają do gier. Na podstawowe potrzeby wystarczy. 64GB pamięci - rozsądne minimum do komfortowej pracy i zabawy. Jeśli zamierzamy zainstalować kilka gier i większą garść programów, taka ilość będzie może nie bezpieczna, ale wystarczająca, zwłaszcza jeśli na zdjęcia, muzykę i filmy zaopatrzymy się w dodatkową kartę pamięci. 128GB pamięci - optymalny wybór, o ile wciąż zechcemy dołożyć kartę pamięci. Taka ilość pomieści i dużo ciężkich gier i kilkadziesiąt aplikacji. Na dziś to najbardziej rekomendowana ilość przestrzeni. 256GB pamięci - jak wyżej, ale z większym polem do szaleństw. Przy takiej ilości pamięci możemy też odpuścić zakup dodatkowej karty pamięci. 512GB i więcej - w zasadzie zbytek, do telefonu z takimi ilościami pamięci dopłacimy krocie, a zapełnić będzie ją trudno. Tylko dla posiadających setki płyt miłośników słuchania muzyki w bezstratnej jakości, choć i w tym przypadku lepiej po prostu zainwestować w dużą kartę pamięci.
  • 3. Typy pamięci
eMMC 4.5 i 5 - najrozsądniej omijać te standardy, prędkość jest podobna do obecnych kart Micro SD eMMC 5.1 - absolutne minimum, pamięć szybsza niż karty Micro SD, jednak warto szukać standardu UFS, który potaniał UFS 2.0 - szybsza niż eMMC 5.1, ale nie tak odczuwalnie jak następna jego wersja UFS 2.1 - obecnie najbardziej rozsądna opcja, prędkości często zbliżone do dysków SSD, co pozytywnie wpływa na pracę telefonu. UFS 2.2 - główną jego zmianą w stosunku do poprzednika jest znacznie poprawiona szybkość zapisu UFS 3.0 - flagowy standard obecnie zastąpiony już przez jeszcze szybszy 3.1 UFS 3.1 - wersja ta wykorzystywana jest w obecnych flagowych modelach, najszybsza z obecnie dostępnych pamięci. UWAGA: Z moich obserwacji wynika, że ilość pamięci wpływa również na prędkość odczytu i zapisu. Dla przykładu: telefon z pamięcią 64GB UFS 2.1 będzie miał trochę wolniejszy zapis i odczyt względem wersji z 128GB UFS 2.1

  • 4. CPU
Dziś właściwie każdy procesor jest wyposażony w octa-core, mówiąc prościej, posiada 8 rdzeni. Być może niektórzy z was zwracają uwagę na taktowanie poszczególnych rdzeni - co prawda ma to znacznie, ale najistotniejszy jest konkretny rodzaj użytych rdzeni Cortex. Oto i one.

Cortex A53 - energooszczędny, chyba najbardziej wysłużony CPU w całej produkcji ARM, często stosowany jako rdzenie do mniej wymagających zadań, wszystko poniżej A53 radzę omijać, bo są to już antyki. Często takie SoC wyposażone są w 8 tego typu rdzeni, bez wydajnych A7x, co przekłada się na ich gorszą wydajność i tym samym trafiają one do budżetowych smartfonów.

Cortex A55 - następca wysłużonych A53, obecnie najlepsze energooszczędne Cortexy. Co ciekawe, są znacznie wydajniejsze niż A53, a przy tym bardziej energooszczędne. Zazwyczaj wykorzystywane w zestawieniu 2+6 (gdzie 6 rdzeni to A55 lub 4+4, rzadko jako 8 rdzeni A55).

Cortex A72 - wysłużone, stare, wydane jako wydajne (już nie tak bardzo, poziomem zbliżone do A55) i bardziej łase na energię, obecnie lepiej szukać nowszych rdzeni

Cortex A73 - nadal wykorzystywane w zestawieni 4+4 wraz z A53, ale raczej bez świetlanej przyszłości, choć nadal, jeśli nie wymagamy cudów, dające wystarczającą wydajność. Są wydajniejsze od A72 i trochę mniej głodne na energię, nadal jednak A55 posiada podobną wydajność (ale raczej niższą) przy znacznie niższym zapotrzebowaniu na energię.

Cortex A75 - znacznie nowszy i bardziej dopracowany wydajny rdzeń, zysk wydajności względem A73 wynosi 20% przy takim samym taktowaniu. Pobór energii na tym samym poziomie co A73. Pozwala również na bardziej wymyślne łącznie z rdzeniami A55, najczęściej występuje w zestawieniu 2+6 lub 4+4.

Cortex A76 - spory przełom, względem A75 aż o 35% wydajniejsze, a do tego wymaga o 40% mniej energii. 400% zysk obsługi algorytmów uczenia maszynowego, wykorzystywany w średnio/wysoko półkowych SoC, dobre rozwiązanie dla graczy.

Cortex A77 - usprawniony A76, 20% wydajniejszy, stosowany do niedawna we flagowych SoC, często rozdzielony na 1+3+4, gdzie przeważnie pierwszy rdzeń jest taktowany powyżej 3GHz, trzy następne niżej, a cztery ostatnie to energooszczędne rdzenie A55.

Cortex A78 - obecnie najwydajniejszy z rodziny Cortex A, stosowany najnowszych flagowcach.

Cortex X1 - jeszcze szybszy (22-30%) względem A78, często stosowany jako jeden główny rdzeń, wraz z 3x A78 i 4x A55, wykorzystywany w najbardziej zaawansowanych SoC.

Na temperaturę (przegrzewanie) i energooszczędność ma również wpływ technologia wykorzystywana w produkcji. Mówiąc w sposób prosty, im mniejszy rdzeń, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię, a niższe zapotrzebowanie na energię to mniej grzejący CPU.

28 nm - technologia minionej epoki, nie warto kupować obecnie procesora wykonanego w tej technologii, będzie ciągnąć dużo energii i grzać telefon podczas zabawy z grami.

20 nm - podobnie jak wyżej, oczywiście jest to lepsza opcja niż 28 nm, ale nadal radzę omijać.

14 nm - obecne absolutne minimum, telefon nie powinien przesadnie grzać w czasie grania, zużycie energii też jest akceptowalne.

11 nm - rozsądne rozwiązanie, SoC nie powinien zbyt się nagrzewać i jest dość energooszczędny

10 nm - jeszcze lepszy wariant od wyżej wymienionego

8 nm - klasa wyższa, telefon nie powinien się zgrzewać nawet przy wymagających grach. Również energooszczędność stoi na świetnym poziomie. Stosowany Snapdragon 720G, 732G i innych.

7 nm - jeszcze lepszy wybór niż wyżej wymieniony, stosowany w Dimensity 1000, Snapdragon 768 itp.

6 nm +l- stosowany w najnowszych flagowych SoC MediaTek Dimensity 1100 i 1200

5 nm - obecnie stosowany w najnowszych flagowych SoC jak SD 888

CDN.

Senketsu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz