czwartek, 21 października 2021

Co nowego na Legimi (20.10.2021)


Skończył mi się roczny abonament Legimi i przed jego przedłużeniem na kolejne 12 miesięcy za radą przyjaciela postanowiłem uderzyć do samego źródła z prośbą o jakiś rabat czy cuś, bo a nuż mają specjalny upust dla blogerów... Ale nie, nie mają. Choć może i mają, ale nie dla takich płotek jak ja ;) Ale nic tam, te 40 złotówek miesięcznie za dostęp do ogromu e-booków i audiobooków nie jest znów tak wygórowaną kwotą, jestem ją w stanie wykładać (zwłaszcza że od teraz zrzucamy się pół na pół z domownikiem, który zjada literki na czytniku, bo ja korzystam tylko ze slotu na tablet z Androidem). W każdym razie postanowiłem sobie, że co tydzień z nowo dodanej do wypożyczalni e-literatury będę tu napomykał o tych tytułach, które wrzuciłem na półkę, a które wydają mi się najważniejsze, najciekawsze. Nie o wszystkich, bo wrzucać warto wszystko, co choćby tylko wydaje nam się, że zechcemy w przyszłości przeczytać, powtarzam to i powtarzać będę zawsze każdemu subskrybentowi Legimi. Albowiem raz dodana na półkę książka zostaje na niej nawet wówczas, gdy wydawca ją z wypożyczalni wycofa. Rzekłem. Zanotować i stosować się do zaleceń :) 

Tymczasem pierwszy epizod z wartymi uwagi premierami na Legimi. 

***

Słownik rodzinny - Natalia Ginzburg

Jej przeoczone u nas arcydzieło wreszcie wychodzi po polsku - pisał dwumiesięcznik Magazyn Książki w drugim numerze bieżącego roku. Wydana w 1963 roku i nagrodzona Premio Strega książka należy do klasyki literatury włoskiej. Przyznam, żem jej bardzo ciekaw.

Autobiograficzna opowieść wybitnej włoskiej pisarki to przenikliwy portret żydowsko-włoskiej rodziny w dobie narastającego faszyzmu, wojny i lat powojennych. Tytuł uważany jest za jedną z najważniejszych włoskich książek XX wieku.

***


Zazdrość - Jo Nesbo

Tym razem nie powieść z Harrym Hole (przy okazji - wciąż przeczytałem tylko pierwszy tom serii... biada mi), a zbiór opowiadań. „Zazdrość” składa się z siedmiu opowieści z tym samym motywem przewodnim, zazdrością właśnie. Recenzje w sieci, na jakie udało mi się napatoczyć, są pozytywne, a że lubię wszelkie antologie, to przygarnąłem wirtualny egzemplarz. Jest też wersja audio książki, o tutaj.

***


Archiwum zagubionych dzieci - Valeria Luiselli

Książka z wydawnictwa Pauza, a te przeważnie najpierw dodaje na półkę, a dopiero później sprawdzam o czym opowiadają i jakie zbierają opinie. Autorka, Valeria Luiselli, jest już znana polskiemu czytelnikowi z książek Historia moich zębów i Nieważcy (żadnej z nich nie ma na Legimi). Jej najnowsza powieść zbiera raczej pozytywne recenzje, choć nie brak i tych odrobinę chłodniejszych. 

W pewne upalne lato małżeństwo artystów wybiera się z dwójką dzieci w podróż z Nowego Jorku do Arizony. Między rodzicami uwidacznia się konflikt, który dzieci coraz mocniej odczuwają. Rodzinne więzi zaczynają się zacierać i w rodzinie narasta napięcie.

Drobne, codzienne zdarzenia, słuchane piosenki, śledzone mapy, ciągłe robienie zdjęć polaroidem nakładają się na narastający kryzys rodzinny i ten szerszy, obecny w medialnych przekazach – dramat tysięcy dzieci z Ameryki Środkowej i Południowej próbujących przekroczyć południowo-zachodnią granicę Stanów Zjednoczonych, zatrzymywanych lub zagubionych na pustyni.

Szczególnie aktualna, a zarazem ponadczasowa powieść rzuca czytelnikom wyzwanie wobec ich nietolerancji, braku empatii i egoizmu. Literacka wirtuozeria autorki każe nam przeformułować nasze poglądy ukształtowane z bezpiecznego i uprzywilejowanego punktu widzenia. Woła o ludzką solidarność, współczucie i odwagę w konfrontacji ze współczesnymi problemami.

***


Bogacz - Georges Simenon

Simenon grzeje miejsce na liście autorów, których na Legimi obserwuje, dzięki czemu jeśli coś nowego podpisanego nazwiskiem belga na serwer wleci to natychmiast otrzymuje powiadomienie na e-maila. Tak było z Bogaczem. Książka nie dostała znaczka nowość i nie ma jej na szczycie listy świeżynek Legimi, warto więc o niej wspomnieć miłośnikom... nie tylko kryminałów, jako że:

Twórca postaci komisarza Maigreta pisał też powieści, w których zajmował się szukaniem „nagiego człowieka”. A w analizowaniu ludzkich charakterów Simenon był mistrzem... 

Jacek Szczerba, „Gazeta Wyborcza”

Najważniejszy człowiek w wiosce Marsilly to Victor Lecoin. Bo jest bogaty, ma hodowlę małży i ostryg. Z żoną, miejscową nauczycielką, łączy go jedynie siła przyzwyczajenia. Ma inne kobiety na zawołanie - na pięterku pobliskiej knajpy. Cierpi tylko na brak czułości... To się może zmienić, gdy do jego domu trafi nowa, nastoletnia służąca. Alice to dziewczyna, która już trochę poznała „męskie zachowania”, ale Victor widzi w niej nadzieję na odmianę swojego nijakiego przecież życia...

***


Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości - Wojciech Orliński

Autorski wybór korespondencji pisarza z instytucjami systemu, urzędnikami i przyjaciółmi dokonany przez Wojciecha Orlińskiego obnaża, ile bezsensownych problemów i kumulujących się trudności czekało w PRL na człowieka, który ciężką pracą i talentem odniósł duży sukces. Odrzucenie scenariusza do Szpitala Przemienienia bez żadnego wyjaśnienia, zwodzenie w kwestii wydania powieści i brak wsparcia w sporach z enerdowskim wydawcą czy notoryczne trudności z naprawą wadliwych samochodów – to tylko niektóre z nich.

Brzmi niesamowicie, choć niepokoją pierwsze opinie na temat wyboru listów na Lubimy Czytać. Obok zachwytu pojawiają się głosy rozczarowania zarzucające autorowi, że książka "zawiera tylko wybrane mocno tendencyjne listy Lema". Mimo wszystko mocno napalam się na tę pokaźną (500 stron) knigę. 

***


Krwawy rzeźnik - Conradi Peter

Historia Andrieja Czikatiły, jednego z najbardziej okrutnych seryjnych morderców XX wieku.

Zanim radziecki seryjny morderca Andriej Czikatiło został postawiony przed sądem w 1992 roku, zabił ponad 50 kobiet, dzieci i nastolatków, często wykorzystując seksualnie swoje ofiary i zostawiając ich ciała potwornie okaleczone.

Na podstawie własnych wywiadów i zapisów z przebiegu rozprawy Peter Conradi – dziennikarz i redaktor londyńskiego „Sunday Times” – opowiada, jak ojciec, mąż i dziadek, były nauczyciel, mordował przez 12 lat, tuż pod nosem milicji.

Conradi zagłębia się w życie jednego z najbardziej przerażających seryjnych morderców. Detektywi moskiewskiej milicji opowiadają o szaleńczym pościgu za potworem w ludzkiej skórze. Było to śledztwo z wieloma ślepymi zaułkami, zanim zakrojona na szeroką skalę tajna akcja umożliwiła ujęcie Czikatiły.

„Krwawy rzeźnik” to przyprawiające o dreszcze wejrzenie w obłąkany umysł potwora. Wyczerpujący i szokujący zapis prawdziwych zbrodni jednego z najniebezpieczniejszych morderców xx wieku oraz historia prób jego ujęcia.

Porządnej literatury z gatunku true crime nigdy nie potrafiłem sobie odmówić. Krwawy rzeźnik zbiera niepokojąco wręcz dobre noty, co zawsze zapala we mnie czerwoną lampkę z napisem "Uwaga! Potencjalna słabizna" :-P Mam jednak nadzieję, że to naprawdę kawał rzetelnej roboty, na której poznają się zarówno amatorzy, jak i wyjadacze opowieści o prawdziwych zbrodniach. 

***

A Wam co wpadło w oko spośród premier przedostatniego tygodnia października?

Jeśli macie ochotę skorzystać z zasobów Legimi przez 30 dni za darmo (zamiast 7 dni) i przeczytać tę oraz inne książki, kliknijcie tutaj

1 komentarz: