Nocny prześladowca. Życie i zbrodnie Richarda Ramireza - Philip Carlo [RECENZJA]

Nocny prześladowca. Życie i zbrodnie Richarda Ramireza - Philip Carlo otrzymana z Taniejksiazki.pl
 
Jeszcze kilka lat temu po podcasty, seriale, filmy i książki o tematyce prawdziwych zbrodni sięgało w zasadzie niewielkie grono zapaleńców. Dziś to prawdziwa kopalnia złota dla twórców i wydawców, bo nagle okazało się, że o mordercach wszyscy chcemy wiedzieć wszystko (a ja nie czuje się już zdziwaczałym wyjątkiem, a jednym z wielu entuzjastów ;). I jakkolwiek niemała część twórczości z gatunku true crime wypada w oczach starych wyjadaczy rozczarowująco - bo ktoś już kiedyś o tym opowiedział, w dodatku dużo lepiej, rzetelniej - to przy lawinie nowych tytułów jakaś perła przytrafić się po prostu musi. Zdecydowałem sprawdzić, czy tak będzie w tym przypadku.

Autor, Philip Carlo, znany był dotychczas polskiemu czytelnikowi z jednej tylko książki, mianowicie Człowieka z lodu omawiającego krwawą karierę zabójcy na zlecenie Richarda Kuklinskiego. Pisarz ma jednak na swoim koncie nieco więcej reportaży o skrzywionych personach. Jednym z nich jest wydana pierwotnie w 1996 roku historia Richarda Ramireza znanego jako Nocny prześladowca (oryg. Night Stalker). Dziś, po latach, ale nic to, bo lepiej późno niż wcale (impulsem był serial Netflixa poświęcony Ramirezowi), dzięki wydawnictwu Mova mamy możliwość z książką tą się zapoznać. 

Jego zbrodnie wstrząsnęły całym światem. Wślizgiwał się do mieszkań swoich ofiar i z niesłychanym okrucieństwem torturował je i mordował. Zabił co najmniej czternaście osób, pięć okaleczył, kolejnych kilkanaście zgwałcił. Jego ofiarami byli mężczyźni, kobiety i dzieci. Okrzyknięty przez prasę ,,Nocnym prześladowcą”, przez 14 miesięcy terroryzował mieszkańców Los Angeles.

Skazany na 196 lat pozbawienia wolności i 19 kar śmierci Richard Ramirez do dziś pozostaje jednym z najgroźniejszych amerykańskich seryjnych morderców. Autor, Philip Carlo, przez trzy lata odwiedzał Ramireza w celi śmierci, próbując się dowiedzieć, co skrywa umysł jednego z najbardziej znanych morderców Ameryki. Efektem tych rozmów jest książka Nocny prześladowca. Życie i zbrodnie Richarda Ramireza – najbardziej szczegółowa z dostępnych na rynku pozycji o Nocnym prześladowcy.

Pomimo swojej objętości (600 stron z okładem), drobiazgowości i literackiego zacięcia, które zmusza autora, by każdy detal ubierać w niezliczoną liczbę nadprogramowych słów książkę czyta się dobrze. Autor przygotował się do jej napisania tak, że nie sposób mu niczego zarzucić. Przeprowadził liczne rozmowy z samym mordercą (spędził z nim sam na sam ponad sto godzin), ale i jego rodziną, przyjaciółmi. detektywami i innymi osobami, które mniej lub bardziej były w sprawę zaangażowane. Znajdziemy tu nawet zeznania niedoszłych ofiar psychopaty - świadectwa, dzięki którym niemal namacalnie doświadczyć możemy położenia osoby, której życie jest w rękach psychopatycznego szaleńca. Z tych też powodów śmiało można zakładać, że reportaż oddaje w miarę wiarygodny obraz Ramireza oraz czasów i środowiska, które go ukształtowało, w którym przyszło mu dorastać i żyć. Używam wyrażenia w miarę, bo o tym co siedziało w jego głowie wiedział tak naprawdę, jeśli w ogóle ktokolwiek, tylko on sam. 

To lektura przerażająca, bo opowiadająca o prawdziwym kacie i prawdziwych ofiarach. Owszem, przeszarżowana literacko i napęczniała od wytartych do żywego frazesów (przeczuwam, że winę za to ponosi w równym stopniu pisarz, co i tłumacz), a przez to słabsza w moim odczuciu od "Ostatniego tropu. Tajemnicy zaginięcia sióstr Lyon" Bowdena czy "Obławy. Manhunt. W jaki sposób oddałem w ręce sprawiedliwości seryjnego zabójcę Leviego Bellfielda" Suttona, a jednocześnie dużo lepsza od choćby "Mężczyzny w białych butach" Michała Larka. Jednym zdaniem, dla miłośników literatury true crime to obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce. Lepiej opracowanej historii Richarda Ramizera póki co nie znajdziecie. 

Przy okazji zakupu Nocnego prześladowcy warto też sprawdzić inne bestsellery w księgarni Taniaksiazka.pl

Komentarze

 1. Nie mogę się doczekać chwili, kiedy będę miała swój egzemplarz w dłoniach

  OdpowiedzUsuń
 2. To naprawdę przerażająca lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Ta lektura wygląda cudownie :) Nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła ją przeczytać :) Świetna recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 4. Miłośnicy true crime z pewnością będą usatysfakcjonowani tą lekturę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka jeszcze przede mną. Z interesujących kryminałów polecam „Szelest”. Bardzo wciągająca, mroczna i trzymająca w napięciu opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mocna książka. Postać kontrowersyjna. Klasyczny przykład seryjnego mordercy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz