poniedziałek, 22 stycznia 2018

Pluk z Blokowczyka / Pluk van de petteflet (2004)


Pluk z Blokowczyka / Pluk van de petteflet / 2004 / Holandia / reż. Ben Sombogaart, Pieter van Rijn / w rolach głównych: Janieck van de Polder, Suzanne Zuiderwijk

Ekranizacja kultowej w Holandii książki dla dzieci autorstwa Annie Schmidt (1911-1995). Popularność twórczości pisarki sprawiła, że w rodzimym kraju nadano jej przydomek królowej literatury dziecięcej. Dość powiedzieć, że sympatycznego rudzielca Pluka zna i darzy sympatią w Holandii niemal każdy niezależnie od ilości wiosen na karku. Przeniesienie książki na ekran musiało być zatem tylko kwestią czasu.


Film miał swoją premierę pod koniec 2004 roku i tak jak pierwowzór opowiada o Pluku, ośmioletnim chłopcu, który za kierownicą swojego ciężarówko-dźwigu przybywa pewnego dnia do tytułowego miasteczka. Poszukując miejsca, gdzie mógłby zamieszkać, trafia na pusty pokój w wieżyczce i tam - trochę na dziko, przyznajmy - wije sobie wraz z poznanym karaluchem Zazą całkiem przytulne gniazdko. Podczas kolejnych dni poznaje nowych przyjaciół, tak ludzkich, jak i ze świata zwierząt, a pomagając mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów przeżywa mnóstwo rozmaitych przygód. Największym wyzwaniem i głównym wątkiem fabuły stanie się ocalenie Ogrodu Turkawek przed zrównaniem go z ziemią i utworzeniem na jego terenie muzeum. 


Autorzy filmu stanęli przed trudnym zadaniem, bo zmieścić liczne wydarzenia i całą chmarę bohaterów z książki w zaledwie 90 minutowym obrazie to nie lada sztuka. Jakoś się udało, choć liczba wątków i pojawiających się w ekranizacji postaci może niektórych przyprawić o mały zawrót głowy. Całość ma jednak w sobie wystarczająco dużo wdzięku, humoru, ciekawych bohaterów i wpadających w ucho piosenek, by seans należał do przyjemnych i nie wywoływał poczucia zagubienia. Na uwagę zasługują świetne aktorskie kreacje, zarówno dzieci jak i dorosłych (w jednej z ról polityk Erica Terpstra!), ale i kukiełek, bo szmaciaki rodem z dziecięcego teatrzyku całkiem zgrabnie zastępują efekty komputerowe, co w połączeniu z pełną intensywnych barw scenografią wzmaga tylko poczucie, że oto trafiliśmy do zwariowanego, niesamowitego snu, który rządzi się własnymi prawami. I tylko szkoda się z niego budzić.

Ocena: 9/10

Film można obejrzeć w serwisie VOD Filmbox Live, wystarczy posiadać aktywną subskrypcję i kliknąć tutaj 
Ciekawostką jest również wydanie na przenośną konsolkę Nintendo DS gry z Plukiem w roli głównej. Jej krótki trailer można obejrzeć tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz