Skąd wieje wiatr, Ludzie z fregaty Afryka - Władysław Krapiwin
Władysław Krapiwin (ur. 1939), pisarz rosyjski, zaczął pisać do gazet będąc jeszcze studentem wydziału dziennikarskiego na Uniwersytecie Uralskim w Swierdłowsku. Po ukończeniu studiów podjął pracę w miejscowym czasopiśmie dla młodzieży, prowadził też drużynę pionierską, dzięki czemu mógł dobrze poznać psychikę i problemy nurtujące dzieci. Jego wielki talent objawił się już w pierwszej, wydanej w 1965 roku książce pt. „Gwiazdy pod deszczem". Ukazała się ona również w Polsce, podobnie jak i szereg jego następnych książek: „Skąd wieje wiatr", „Dzielny giermek Kaszka", „Ludzie z fregaty Afryka,", „Cień karaweli", „Po kolana w trawie", „Ucieczka rogatych wikingów", "Brat, co ma siedem lat". Książka -„Skąd wieje wiatr" tak bardzo podobała się czytelnikom, że na ich prośby autor napisał część drugą pt. „Ludzie z fregaty Afryka". Obie te powieści napisane są znakomicie, mówią o sprawach bliskich dzieciom, ukazują konflikty i postawy, wobec których czytelnik musi zająć własne stanowisko, uczą, jak żyć, i jednocześnie głęboko wzruszają.
Skąd wieje wiatr:
Dzieje przyjaźni dwóch chłopców, Gieńki i Władika. Gieńka jest chłopcem wrażliwym, przezywa każde szkolne niepowodzenie,ale niechętnie się uczy i z tego powodu popada w konflikt z otoczeniem. Momentem przełomowym staje się dla niego przyjaźń z Władikiem, niewidomym chłopcem. Władik uparcie dąży do tego, żeby dorównać we wszystkim swoim rówieśnikom, staje się między innymi mistrzem w konstruowaniu latawców, wykonał samodzielnie wiatromierz i zawsze wie, "skąd wieje wiatr". Pełen podziwu dla wytrwałości przyjaciela Gieńka zaczyna krytycznie oceniać swoje postępowanie i stosunek do nauki. Książka o dużych walorach wychowawczych zainteresuje dzieci od lat 10 trafnym i przekonującym obrazem przemian, które dokonały się w psychice jednego z bohaterów pod wpływem przyjaźni z kalekim rówieśnikiem, imponującym siłą charakteru.
źródło opisu: Literatura Piękna 1967 (SBP 1970)
źródło opisu: Literatura Piękna 1967 (SBP 1970)
Ludzie z fregaty Afryka:
"Ludzie z fregaty Afryka" to druga część powieści "Skąd wieje wiatr". Obie ukazywały się w odcinkach w radzieckim czasopiśmie "Pionier" w latach 1964 - 1966. W drugiej części występują ci sami chłopcy, choć niektórzy odchodzą, a pojawiają się nowi.
Głównym tematem nadal jest przyjaźń Gienki i Władika, ale przewija się też mnóstwo pobocznych wątków. Ważną rolę odgrywa Jaszka, poświęcono też znacznie więcej miejsca Ilce. Podczas gdy pierwsza część była po prostu ciekawą opowieścią z życia chłopców, w drugiej Krapiwin podejmuje trudne tematy samotności, śmierci i tęsknoty za rodzicami. Można też dostrzec formowanie się wątków, które wykrystalizowały się później w największym dziele pisarza - "Chłopcu ze szpadą". Są to męstwo i lojalność, nabywanie charakteru, walka z własnymi lękami i troska o przyjaźń.
źródło opisu: http://www.moichlopcy.pl/poezja-i-powiesc/powiesc/dla-dzieci/proza-dla-dzieci/wladyslawkrapiwinludziezfregatyafryka1964-1966
Pierwsze polskie wydania:
Instytut wydawniczy "Nasza Księgarnia"
Skąd wieje wiatr (Ta storona, gdie wieter") - 1967
Ludzie z fregaty Afryka (Ludi s friegata Afrika) - 1971
Wydanie zbiorcze, zawierające dwa tomy (360 stron) - 1972
Tłumaczyła z rosyjskiego
Hanna Ożogowska
Ilustrował
Mieczysław Kwacz
Przykładowe ilustracje:
![]() |
Jurik i Walerik powracając z poszukiwania skarbów wpadają popatrzeć jak chłopaki budują łódkę |
![]() |
Chłopcy w domu mamy Jaszki sprawdzają szkolną torbę przyjaciela - celem jest jej pasek i znajdujący się tam (albo nie) napis |
Skany: źródło prywatne
wydaje się ciekawa :)
OdpowiedzUsuńładne ilustracje
OdpowiedzUsuńsuper
OdpowiedzUsuń